95 ROCZNICA "CUDU NAD WISŁĄ" W OSSOWIE

Ikona
(Zam: 23.07.2015 r., godz. 13.40)

Już dziś zapraszamy na obchody 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie. Dla wszystkich, którzy w dniach 14-15 sierpnia odwiedzą tą związaną z „Cudem nad Wisłą” miejscowość, organizatorzy przygotowali uroczystości rocznicowe i szereg atrakcji.

W dniu 14 sierpnia o 21.00 przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. kapelana Ignacego Skorupki odbędzie się uroczysty capstrzyk i Apel Poległych, upamiętniający żołnierzy, którzy na polach Ossowa oddali życie za Ojczyznę. Wraz z asystą wojskową udział w nim wezmą duchowni, mieszkańcy i władze samorządowe z terenu powiatu wołomińskiego.

Natomiast 15 sierpnia od rana rozpoczynają się uroczystości związane z rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Patronami honorowymi wydarzenia są: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego i Ordynariusz Diecezji Warszawsko – Praskiej. Z okazji Święta Wojska Polskiego, w imieniu Ministra Obrony Narodowej uroczystościom patronuje Sekretarz Stanu w MON Czesław Mroczek.
O godz. 10.00 po modlitwie pod krzyżem upamiętniającym śmierć ks. Skorupki nastąpi przemarsz do kaplicy na polach Ossowskich, gdzie o godz. 11.15 odprawiona będzie msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej zostaną odsłonięte popiersia Stefana Melaka i gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego na Polanie Dębów Pamięci. Po nabożeństwie delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i instytucji złożą okolicznościowe wiązanki kwiatów pod obeliskiem, znajdującym się na terenie kaplicy, upamiętniającym bohaterów z 1920 r.

O godz. 14.00 na pobliskich błoniach rozpocznie się widowisko rekonstrukcyjne nawiązujące do wydarzeń, które rozegrały się w Ossowie 95 lat temu. Inscenizacji z udziałem ponad 150 rekonstruktorów będzie towarzyszyć narracja historyczna, przygotowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, a także punkt werbunkowy, prezentacja broni i historyczna wystawa Poczty Polskiej.

Po rekonstrukcji na polach ossowskich rozpoczną się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich, a nieopodal obiektów miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej Miasto i Gmina Wołomin organizuje imprezę plenerową z atrakcjami dla dzieci, występami artystycznymi i stoiskami handlowymi i gastronomicznymi. Gwiazdą wieczoru podczas pikniku będzie Mrozu, a na zakończenie rozbłyśnie na niebie pokaz sztucznych ogni przygotowany przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia we współpracy ze Starostwem Powiatowym i gminą Wołomin.

Organizatorami obchodów 95 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie są: Starosta Wołomiński, burmistrzowie Kobyłki, Zielonki i Wołomina oraz ks. Dziekan Jan Andrzejewski.


Foto
Program obchodów 95. rocznicy "Cudu nad Wisłą" w Ossowie


Foto
Patroni honorowi i Orgnizatorzy
Patronaty

Copyright